Германија - Бундес лига

 

Претстојни

Првенство Датум Час Екипи
ГЕР
24/02 15:30 Баерн Минхен - Херта
ГЕР
24/02 15:30 Хановер - Борусија Менхенгладбах
ГЕР
24/02 15:30 Хофенхајм - Фрајбург
ГЕР
24/02 15:30 Штутгарт - Ајнтрахт Франкфурт
ГЕР
24/02 18:30 Вердер Бремен - Хамбургер
ГЕР
25/02 15:30 Баер Леверкузен - Шалке 04
ГЕР
25/02 18:00 РБ Лајпциг - Келн
ГЕР
26/02 20:30 Борусија Дортмунд - Аугсбург
ГЕР
02/03 20:30 Борусија Менхенгладбах - Вердер Бремен
ГЕР
03/03 15:30 Волфсбург - Баер Леверкузен

Рангирање


Бр: Екипи НАТ ПОБ Н П ДГ - ПГ ГР Б
1 Баерн Минхен 23 19 2 2 55 : 18 +37 59
 
2 Борусија Дортмунд 23 11 7 5 48 : 29 +19 40
 
3 Ајнтрахт Франкфурт 23 11 6 6 32 : 26 +6 39
 
4 Баер Леверкузен 23 10 8 5 43 : 30 +13 38
 
5 РБ Лајпциг 23 11 5 7 36 : 31 +5 38
 
6 Шалке 04 23 10 7 6 36 : 30 +6 37
 
7 Хановер 23 8 8 7 32 : 33 -1 32
 
8 Аугсбург 23 8 7 8 32 : 29 +3 31
 
9 Хофенхајм 23 8 7 8 37 : 37   0 31
 
10 Борусија Менхенгладбах 23 9 4 10 30 : 35 -5 31
 
11 Херта 23 7 9 7 30 : 30   0 30
 
12 Фрајбург 23 6 10 7 24 : 37 -13 28
 
13 Штутгарт 23 8 3 12 19 : 27 -8 27
 
14 Волфсбург 24 4 13 7 27 : 31 -4 25
 
15 Мајнц 24 6 6 12 29 : 42 -13 24
 
16 Вердер Бремен 23 5 8 10 21 : 28 -7 23
 
17 Хамбургер 23 4 5 14 18 : 34 -16 17
 
18 Келн 23 3 5 15 20 : 42 -22 14
 

 
  Лига на шампиони - Фаза на групи (1,2,3)
 
  Лига на шампиони – Трет квалификациски круг за нешампиони (4)
 
  Лига Европа – Плеј оф (5)
 
  Лига Европа - Трет квалификациски круг (6)
 
  Плеј аут (16)
 
  Екипи кои директно отпаѓаат (17,18)


Резултати

Датум Час Натпревар Резултат
23/02 20:30 Мајнц - Волфсбург 1 : 1
19/02 20:35 Ајнтрахт Франкфурт - РБ Лајпциг 2 : 1
18/02 18:00 Борусија Менхенгладбах - Борусија Дортмунд 0 : 1
18/02 15:30 Аугсбург - Штутгарт 0 : 1
17/02 18:30 Шалке 04 - Хофенхајм 2 : 1
17/02 15:30 Волфсбург - Баерн Минхен 1 : 2
17/02 15:30 Келн - Хановер 1 : 1
17/02 15:30 Фрајбург - Вердер Бремен 1 : 0
17/02 15:30 Хамбургер - Баер Леверкузен 1 : 2
16/02 20:30 Херта - Мајнц 0 : 2
 

Најдобри голгетери
-